Basında sigarayibitirin.com
Üye girişi
sigarayibitirin.com

Ramazan’da sigarayı bırakmak daha kolay olabilir!

Bazı illerimiz için imsakiyeler

Yaz aylarına denk gelen Ramazan’da oruç tutma süreleri uzamaktadır. Oruç sırasında sigara içilmeyen süre de uzadığı için, bu dönem sigarayı bırakmak isteyenler için önemli bir fırsat olabilir.

Oruç tutanlar için Ramazan ayı, uygun yöntemler kullanıldığında sigarayı bırakmak için doğru bir zaman olabilir. Bu sene Ramazan ayında oruç tutma süreleri 16 saat civarına çıkıyor. Oruç tutanlar sigarayı bırakmayı düşündüklerinde bu durumu avantaj haline çevirebilirler. Ramazan döneminde sigarayla ilişkilendirilebilecek birçok davranış da değişikliğe uğradığından oruç tutarken sigarayı bırakmak kolaylaşıyor. Oruç sırasında sigara içmeyip iftardan sonra sigara içenlerin sigara açlığı açısından yaşadığı zorluk, iftardan sonra da sigara içmeyenlere göre daya fazladır. Çünkü sigara tümüyle bırakıldığında yaşanan yoksunluk belirtileri ve sıkıntılar zaman içinde azalmaktadır. İftardan sonra sigara içenlerde ise oruç sırasında sigara açlığı tüm Ramazan boyunca yoğun olarak devam etmektedir.

Günlerin uzun olduğu Ağustos ayında sigara içilmeyen uzun oruç dönemi uygun yardım ve destekle sigarayı bitirmek için zemin olarak kullanılabilir. Ancak sadece irade ile sigarayı bırakanların büyük bir bölümünün başarılı olamadığı unutmamak gerekir. Ramazan ayı sırasında sigaradan uzak duranların ya da sigarayı azaltanların çoğu, Ramazan’dan sonra tekrar Ramazan öncesi dönemdeki gibi sigara içmeye başlıyor. Bu nedenle, kararlılık, çevre desteği ve sigaradan uzak kalmayı sağlayacak ipuçları ile birlikte nikotin pastili, bandı ve sakızı gibi yardımcı tedavilerin desteği sigarayı kalıcı olarak bırakmaya yardımcı olabilir.

Sahurda veya iftarda üst üste sigara içmenin ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiği unutulmamalıdır. Sigara damarlarda daralma ve sertleşmeye yol açar. Sahurda ve özellikle de iftarda çok derin nefesler çekilerek üst üste sigara içilmesi tansiyon yükselmesi ve kalp atışlarının hızlanması gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu durum kalp krizi, inme gibi kalp ve beyin damarlarıyla ilgili hastalıkları geçirme riskini yükseltmektedir.


Günün ilk yarısında sigara eksikliğinin yarattığı sıkıntıya yılın en sıcak dönemine denk gelen ramazan boyunca günün ilerleyen saatleriyle birlikte susuzluk ve açlığın yarattığı sıkıntı da eklenmektedir. Oruç sırasında ve iftardan sonra bazı yöntemler sigaradan uzak durmaya yardımcı olabilir. Herşeyden önce sigara içmeyi bırakacağınız günden bir gün önce tüm sigaralarınızı, tek bir tane kalmayacak şekilde atın. Cepler, çantalar, çekmeceler gibi gizli kalabilecek yerlerdeki sigaraları da yok edin. Çakmak, kibrit, kül tablası gibi sigarayı hatırlatabilecek her şeyi ortadan kaldırın. Sigarayı bırakırken özellikle ilk birkaç gün zor geçebilir, ancak zamanla kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Oruç tutarken sigara isteğini bastırmaya yardımcı olabilecek ipuçları

 • Mümkünse ortam değiştirin ya da kısa bir yürüyüş yapın. Bahçede çalışın, sakin bir müzik dinleyin, kitap/gazete okuyun ya da sizi sakinleştirecek bir aktiviteyle uğraşın.
 • Problemlerden uzaklaşmaya çalışın. Sinirliliğinizi azaltmak için gözlerinizi kapatıp sakin ve hoş bir şey düşünün. Bir an için zihninizi boşaltmaya çalışın ya da gözünüzün önüne hoş bir görüntü getirin.
 • Önce 200’e, ardından 250’ye kadar sayın. Sigara isteği 3-5 dakika içinde hafifleyecektir.
 • Derin derin nefes alıp verin. Yavaş yavaş 10 kere nefes alın ve verin. Havayı burnunuzdan çekin ve ağzınızdan yavaşça verin.
 • Bir arkadaşınız ya da aile bireyiyle neler hissettiğinizi konuşun. Düşüncelerinizi paylaşmak yardımcı olacaktır.
 • Sigara içen kişilerden ve yerlerden mümkün olduğunca uzak durun.

İftardan sonra sigara isteğini bastırmaya yardımcı olabilecek ipuçları

 • Yavaş yavaş su için. Bu sıcak günlerde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri iftar ve sahur arasında bol bol sıvı alınmasıdır. Günde yaklaşık 2-2,5 litre su için ve sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlere ayran, komposto gibi sıvı gıdalar ekleyin.
 • Kahve ve çay gibi sigarayı hatırlatıcı içeceklerden de mümkün olduğunca uzak durun. Çay ve kahve yerine ıhlamur, bitki çayları ve meyve çayı gibi içecekleri tercih edin.
 • Aile üyeleri, arkadaşlar ya da bir destek grubundan destek alın. Yoğun bir sigara açlığı hissettiğinizde buna karşı direnmek için onlarla doğrudan veya telefonla konuşun, birlikte yürüyüşe çıkın ya da sadece birkaç dakika hoş bir sohbet bile yararlı olabilir. Sigarayı bırakmış diğer insanların deneyimlerinden yararlanmayı da unutmayın.
 • Sigara içmek için yoğun bir istek duyduğunuzda, ağzınıza çok kalori içermeyen tatmin edici bir şeyler atın. Örnek olarak şeker içermeyen sakız, kalorisiz şekerleme, elma, salatalık, kereviz sapı ve havuç sayılabilir.
 • Yoğun sigara içme isteği duyduğunuzda kendinize bir süre beklemeniz gerektiğini söyleyin. Bu sırada dikkatinizi dağıtacak bir şeyler yapın. Ellerinizi yıkayın, ortalığı toplayın, duş alın ya da durumunuza uygun bir uğraş bulun. Bunu mümkün olduğunca tekrar edin.
 • Oruç sırasında yararlı olabilecek ipuçlarından uygun olanları da kullanabilirsiniz.
 • İhtiyaç duyarsanız nikotin pastili, bandı gibi sigarayı bırakmaya yardımcı tedavilerden destek alın. Sigarayı bırakmaya yardımcı tedaviler için doktorunuza ve eczacınıza danışın.

Referanslar

 • Aveyard P, et al. Promoting smoking cessation through smoking reduction during Ramadan. Addiction. 2011;106(8):1379-80.
 • Kadri N, et al. Irritability during the month of Ramadan. Psychosom Med. 2000;62(2):280-5.
 • White M, et al. Quitting smoking and experience of smoking cessation interventions among UK Bangladeshi and Pakistani adults: the views of community members and health professionals. J Epidemiol Community Health 2006;60:405-411.
 • Robinson RG, et al. Pathways to Freedom: Winning the Fight Against Tobacco. Center for Disease Control and Prevention (CDC), 2003. http://www.cdc.gov/tobacco/quit_smoking/how_to_quit/pathways/index.htm. Erişim tarihi: 04.07.2012.
 • Managing cravings: When you really crave a cigarette. SmokeFree.gov. http://www.smokefree.gov/qg-quitting-cravings.aspx. Erişim tarihi: 04.07.2012.
 • Mayo Clinic. Quitting smoking: 10 ways to resist tobacco cravings. http://www.mayoclinic.com/health/nicotine-craving/SK00057. Erişim tarihi: 04.07.2012.
 • Sönmez B. Ramazanda sigaraya dikkat. http://www.nethaber.com/video/10548/ramazanda-sigara-tam-bir-el-bombasi.html. Erişim tarihi: 04.07.2012.
© 2003-2013 GlaxoSmithKline İlaçları A.Ş.
Büyükdere Cad. 1. Levent Plaza No:173 B Blok 34394 Levent İstanbul
GSK Türkiye Call Center: 444 5 GSK (444 5 475)
(0212) 339 44 00 - 339 45 75

Son Güncelleme : 25.10.2013
Site Sorumlusu: İlkin Özcanlı
ilkin.r.ozcanli@gsk.com
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.